logo

With More Than 20 Years Of Experience, We Help To Develop Your Business, We Provide The Best Service That Comes With The Best Results.

Contact Info

+(002) 0114-9912-318

+(002) 0111-7457-354

Hello@example.com

support@yourwebsite.com

US - Los Angeles 5135 - 4234

In The Center Street Name Here

Monday - Fraiday, 9am - 5pm,

Saturday & Sunday - CLOSED

بسته بندی

بسته بندی
  • ۱۳بهمن ۱۳۹۹
  • 0 نظر
بسته بندی

بسته بندی

از زمانی که انسان نیاز به بسته بندی انواع مواد را در خود حس کرد تا به امروز، این صنعت مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته و مرحله به مرحله رشد نموده و به شکل امروزی رسیده است. از اولین انواع بسته بندی میتوان به کدوهای خشک شده، صدف ها، برگ ها، پوست حیوانات و دیگر مواد طبیعی اشاره کرد. در زمان های دور برای انتقال آب، شیر، ماست، روغن یا دوغ از پوست حیوانات استفاده می شد. از شاخ حیوانات برای حمل و نقل و ذخیره غذا و محصولات کشاورزی استفاده میکردند. نیاز به بسته بندی بهتر و مقاوم تر منجر به پیدایش و توسعه ظروفی از جنس مقوا، چوب، شیشه، پلاستیک و فلز گردید. با ظهور انقلاب صنعتی بسته بندی شکل صنعتی به خود گرفت و تبدیل به یک صنعت بزرگ شد. بسته بندی به جهت حفظ و نگهداری کالا در مقابل خطراتی از جمله فساد از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و سبب می شود محصول بسته بندی شده کاملا سالم به دست مصرف کننده برسد. بسته به نوع کالا،  بسته بندی نیز نوع خاص خود را میطلبد. به طور مثال برای بسته بندی مواد غذایی، موارد بهداشتی مهم ترین ویژگی است و یا برای بسته بندی مایعات، بسته بندی ای نیاز است که کوچکترین نشتی در آن موجود نباشد. فلز با دارا بودن ویژگی های مثبت بسیار زیاد، جزء پرطرفدارترین مواد در تولید ظروف بسته بندی قرار گرفت.

بسته بندی فلزی

امروزه استفاده از ظروف فلزی به عنوان بخش بزرگی از بسته بندی مواد و کالاها در زندگی ما انسان ها محسوب می شود و همه ی ما حداقل یک یا دو نوع از این بسته بندی را  دیده ایم. در واقع بسته بندی پلی است بین تولید کننده و مصرف کننده.

بسته بندی فلزی موارد مصرف گوناگونی دارد. از این نوع بسته بندی برای بسته بندی انواع کنسرو، انواع مایعات( نظیر نوشابه، عرقیجات، انواع روغن)، اسپری ها، رنگ، رزین، مواد شیمیایی و... استفاده می شود.

تولید ظروف بسته بندی فلزی

بسته به نوع کالایی که قصد بسته بندی آن را داریم نوع مواد اولیه در تولید بسته بندی فلزی نیز متغیر است. برای بسته بندی مواد غذایی عمدتا از ورق فولادی با پوششی از جنس قلع با ضخامتی مشخص استفاده می شود. و به منظور حفاظت از مواد داخل بسته بندی، داخل این ظروف را با پوششی پلیمری به نام لاک میپوشانند. که نوع لاک به کار رفته وابسته به نوع محتوی ظرف بسته بندی است.

مزایا و معایب بسته بندی فلزی

قوطی های فلزی با وجود وسعت مصرف و گستردگی توسعه دارای مزایا و معایبی نیز هستند.

مزایا

- بسته بندي فلزي محيطي غير قابل نفوذ و محافظت عالي از خواص مواد غذايي (حفظ بو، طعم، رنگ و ارزش غذايي مواد براي مدت طولاني) ايجاد مي کند.

- قابليت نگهداري کامل مواد در حالتهاي جامد، مايع و گازها.

- مقاومت و استحکام بالا در برابر حرارت.

- دوام و استحکام مکانيکي خوبي در حمل و نقل و انبارکردن.

- قابليت تهيه با سايز و فرم هاي دلخواه و متنوع.

- قابليت بازيافت و عدم آلودگي محيط زيست را دارد.

- خاصیت مسموم کنندگی در این نوع ظروف پایین است.

معایب

- حمل و نقل و انبارداري قوطی هاي خالي حجم زيادي اشغال مي کند.

- انبار قوطي ها بايستي عاري از بجار و رطوبت باشد.

- ساخت قوطي فلزي نياز به تکنولوژي ويژه و دانش فني بالا دارد.

 

 

نویسنده: فرزین دولتی

 

انتشار در :

دیدگاه ها

ثبت دیدگاه